Dondurarak Kurut

DONDURARAK KURUTMA

EN İYİ KORUMA SEÇENEĞİNİZ . Dondurarak kurutma, konserve veya kurutmadan daha kolaydır ve 8 kata kadar daha uzun süre dayanır. Yaklaşık bir gün içinde yiyecekleriniz dondurularak kurutulur, paketlenir ve 25 yıla kadar raf ömrüne hazır hale gelir.

FREEZE DRYER NEDİR?

Freeze-drying, günümüz şartlarındaki en güncel ve en gelişmiş kurutma teknolojisidir. Freeze-drying teknolojisi düşük sıcaklık ve düşük basınç altında suyun katı hali buzdan, sıvı haline hiç dönüşmeden, direkt gaz hali olan su buharına geçmesi yani süblimleşme prensibini kullanarak suyun gıda içerisinden atılmasını sağlar.

DONDURARAK KURUTMA

Freze dryer, gıdalarınızı yıllarca bozulmadan saklayabileceğiniz koruma yöntemidir,

Diğer koruma yöntemlerine göre 7 ile 8 kat daha uzun süre raf ömrü sağlamaktadır. Meyve, sebze, et, süt, hamur işi v.b. ürünleri 20 ile 36 saat arasında hazır hale getirir ve 25 yıla kadar koruma sağlar.

Bozulma Olmaz

Freeze dryer ile kurutulan ürünlerde renk, lezzet ve besin değerlerinde bozulma olmaz. Konserve ve dehidrasyon gibi Diğer koruma yöntemlerinde gıdalardaki besin değerlerinin %50 ye yakını yok edilmektedir. Freeze dryer yönteminde ise herhangi bir besin değeri kaybı yaşanmamaktadır. Ayrıca gıdalarda renk, koku, tat, şekil bozukluğu meydana gelmez, gıdaları küçültmez ve sertleştirmez. Gıdaları bozacak su ve oksijen olmadığı sürece gıdalar yıllarca saklanabilir.

İsrafı önler,

Günümüzde toplumların ihtiyaçlarından çok daha fazlasını israf ettiği bilinmektedir, tüketim fazlası ürünler uygun ortam şartları oluşturulamadığı için çöpe atılmakta ve israf edilmektedir. Ev tipi freze dryer ile bu ihtiyaç fazlası çöpe gidecek olan ürünler kurutularak lezzet, renk, besin değerleri bozulmadan yıllarca saklanabilir ve ihtiyaç anında tüketilebilir.

Sağlıklıdır.

İşlenmiş ve paketlenmiş gıdalarda sodyum nitrat, yüksek fruktozlu mısır şurubu, trans yağlar, monosodyum glutamat (MSG), gıda boyaları ve renklendirici gibi sağlıksız katkı maddelerini içerir. Freeze dryer ile korunan ürünler zararlı katkı maddlerinin hiçbirini içermez, en doğal ürünlerinizin bozulmadan korunmasını ve tüketilmesiniz sağlar. Bu da sizin için sağlıklı yaşamın kapılarını aralar.

Nasıl çalışır?

Aslında süreç basittir, makine içine konulan gıdalar hızlı birşekilde -40 dereceye varan sıcaklarda dondurulur, sonrasında yiyeceklerin etrafında oluşurulan vakum etkisi ile buz buharlaştırılarak yiyeceklerden uzaklaştırılır.

Bu süreç tamamen otomatiktir, yiyecekler yerleştirildikten sonra freze dryer üzerindeki dokunmatik ekrandaki start bölümüne dokunmanız yeterlidir, geri kalan işlemi makine kendisi yapacaktır.

Freze dryer raflarına farklı ürünler yerleştirilebilir, herhangi bir koku veya lezzet bozulması yaşanmaz.